Uniwersytet Wrocławski

Instytut Politologii

Zakład Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Wykład dr Natalii Milewski

Wykład dr Natalii Milewski

Zakład Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa odwiedziła dr Natalia Milewski z Uniwersytu w Bukareszcie. Poprowadziła ona wykład dla naszych studentów, w którym zaprezentowane zostały systemy medialne Rumunii i Mołdawii oraz ich zmiany na przestrzeni 5 lat. Wykład dotyczył głównie poszczególnych sektorów medialnych obu krajów w kontekście szerokiego spectrum spraw politycznych, gospodarczych oraz społecznych.

Na samym początku dr Milewski przedstawiła system medialny Rumunii. W tej części wykładu prowadząca wskazała na ważne uwarunkowania zarówno geograficzne jak i socjo-demograficzne kraju. Następnie scharakteryzowane zostały elity władzy, włącznie z najważniejszymi aktorami sceny politycznej. Kolejnym etapem wykładu był już sam system medialny. W tej części dr Milewski nie tylko przedstawiła zagadnienia związane z pracą dziennikarską, ale także przytoczyła wiele ważnych informacji związanych z wysokim stopniem korupcji w sektorze medialnym, co spotkało się ze sporym zainteresowaniem uczestników zajęć.

Druga część wykładu dotyczyła mediów w Mołdawii. Tutaj także studenci zostali zaznajomieni z obecnymi warunkami panującymi w tym kraju oraz bardzo niskim znaczeniem wewnętrznych sektorów medialnych, uzależnionych w dużej mierze od nadawców zza granicy. Prowadząca wykład przedstawiła także dramatyczną sytuację samych dziennikarzy w tym kraju, popierając swoje słowa wybranymi danymi.

Dr Natalia Milewski stopniowo i dokładnie opisywała każdy element systemów politycznych i medialnych w Rumunii i Mołdawii. Uczestnicy wykładu mogli poznać zarówno tło funkcjonowania przedsiębiorstw medialnych jak i zrozumieć warunki pracy dziennikarskiej w obu krajach. W wykładzie aktywnie brali udział studenci, którzy nie tylko zadawali pytania naszemu gościowi, ale także przedstawiali własny punkt widzenia na niektóre elementy prezentacji.

NMilewski_la3wya.png


data utworzenia/modyfikacji: 18 luty 2016 o 20:02:43

słowa kluczowe: