Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Warsztaty rozpoczęły nowy projekt

Warsztaty rozpoczęły nowy projekt

workshop-Szwecja-1_c3sr4p.jpgworkshop-Szwecja-2_ycemy3.jpgworkshop-Szwecja-3_pvmcd7.jpgworkshop-Szwecja-4_n9sv2k.jpg

W dniach 12 – 13 marca 2015 roku w murach Uniwersytetu Södertörn (Szwecja), obyły się warsztaty z udziałem przedstawicieli ośrodków naukowych z Finlandii, Litwy, Polski oraz Szwecji. Dotyczyły one projektu “Symbiotic leader-media relations? Exploring interaction between prime ministers and the media in Finland, Lithuania, Poland and Sweden”. Głównym celem spotkania było przede wszystkim omówienie metod badawczych oraz przyjęcie wspólnego kierunku przyszłych badań. Istotnym elementem warsztatów było także określenie struktur medialnych i politycznych poszczególnych krajów, które będą podstawą do przeprowadzenia analizy porównawczej zebranych danych.

workshop-Szwecja-1_c3sr4p.jpgworkshop-Szwecja-2_ycemy3.jpg

Pierwszego dnia warsztatów każdy z uczestników zaprezentował istotne kwestie charakteryzujące system medialny i polityczny w ich kraju. Był to główny temat trwającej kilka godzin dyskusji, która owocowała zarówno uwagami, jak i nowymi pomysłami. Następnie dr Zvi Reich z Izraela (Uniwersytet Ben Guriona), przedstawił zespołowi badawczemu metodę rekonstrukcyjną wywiadów pogłębionych, która została przyjęta przez uczestników, jako dodatkowa forma analizy materiału badawczego.
Drugi dzień warsztatów poświęcony był już tylko i wyłącznie zagadnieniom metodologicznym. Ustalone zostały główne wytyczne, którymi będą kierowali się badacze podczas pierwszej fazy projektu, a mianowicie przeprowadzaniem wywiadów pogłębionych z dziennikarzami oraz politykami i rzecznikami prasowymi w poszczególnych krajach. Dodatkowo poza dyskusjami na temat tego jak i z kim przeprowadzać wywiady zostały zaprezentowane metody badawcze z zakresu Social Networking Analysis oraz Social Media Study .
Projekt ma charakter interdyscyplinarny – łączy w sobie zarówno politologię oraz nauki o mediach, co pozwoli na dokładniejsze i szersze zaprezentowanie procesu komunikacji politycznej zachodzącej w poszczególnych krajach. Zespół badawczy tworzą: prof. Tom Moring (Uniwersytet w Helsinkach), prof. Tapio Raunio (Uniwersytet Tampere), prof. Auksė Balčytienė (Uniwersytet Vytausa Magnusa), prof. Bogusława Dobek – Ostrowska (Uniwersytet Wrocławski), mgr Jacek Nożewski (Uniwersytet Wrocławski) oraz badacze Uniwersytetu Södertörn – prof. Gunnar Nygren, prof. Karl Magnus Johansson, dr Elena Johansson i doktorantka Milda Celiešiūtė.

workshop-Szwecja-3_pvmcd7.jpgworkshop-Szwecja-4_n9sv2k.jpg

data utworzenia/modyfikacji: 18 luty 2016 o 20:00:04