Uniwersytet Wrocławski

Instytut Politologii

Zakład Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Nasi doktoranci w projekcie #iSMU

Nasi doktoranci w projekcie #iSMU

Obrazy:

iSMU-3JPG_hkp8b5.jpgiSMU-2JPG_f3nh33.jpgiSMU-4JPG_lds7dt.jpgiSMU-1JPG_dcnsn2.jpg

Czy serwisy społecznościowe pozwalają rozwijać nasze pasje ? Czy bycie użytkownikiem Facebooka wiąże się z jakimiś korzyściami ? Czy social media pomagają nam w znalezieniu wymarzonej pracy ? W jaki sposób studenci uczelni wyższych korzystają z serwisów społecznościowych ? Jakie podejście do mediów społecznościowych mają pracodawcy na rynku wrocławskim?
Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć doktoranci Zakładu Komunikacji Społecznej i Dziennikarstwa. Zespół badawczy (ZKSiD Team) w składzie: Róża Smolak, Waldemar Sobera, Paulina Barczyszyn oraz Jacek Nożewski zakwalifikował się do konkursu naukowego organizowanego przez IBM oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
W projekcie mogli wziąć udział studenci i doktoranci ze wszystkich uniwersytetów we Wrocławiu. Warunkiem uczestnictwa w przedsięwzięciu było zgłoszenie projektu badawczego, który odpowiadałby na pytanie w jaki sposób media społecznościowe wpływają na karierę zawodową oraz rozwój osobisty młodych ludzi. W efekcie do konkursu zakwalifikowane zostały tylko trzy zespoły wśród których znaleźli się nasi doktoranci.
Projekt badawczy „Rozwój zawodowy i poszukiwanie pracy w mediach społecznościowych. Perspektywa instytucjonalna i indywidualna”, zaproponowany przez ZKSiD Team będzie analizą aktywności użytkowników serwisów społecznościowych, którzy są związani lub pragną być związani z rynkiem pracy. Celem projektu jest przedstawienie procesu kształtowania się dwóch wymiarów relacji na rynku zawodowym. W szczególności działania podejmowane przez użytkowników indywidualnych (studentów uczelni wyższych) w celu znalezienia pracy oraz użytkowników zinstytucjonalizowanych (korporacji) w zakresie poszukiwania pracowników.
Od 12 stycznia członkowie ZKSiD Team biorą również udział w warsztatach naukowych, w trakcie których poznają mechanizmy działania programów statystycznych oraz analitycznych.
Pierwsze spotkanie prowadzone przez dr hab. Janusza Lichtarskiego oraz mgr Rafała Trzaskę, wprowadziło uczestników w terminologię związaną z badaniami naukowymi. Celem zajęć było omówienie głównych zasad prowadzenia badań oraz przedstawienie najważniejszych informacji dotyczących całego przedsięwzięcia.
Kolejne dwa spotkania oparte były o praktykę. Warsztaty prowadzone przez mgr Annę Oleszkiewicz pozwoliły młodym naukowcom poznać zasady działania programu statystycznego SPSS, który będzie wykorzystywany w pracach nad zgłoszonymi projektami.
Następne spotkania odbyły się w budynku IBM we Wrocławiu. Tam ZKSiD Team spotkał się z szefem IBM Malcolmem Ridge, który wygłosił krótki wykład dotyczący działalności firmy oraz nowych technologii obecnie wprowadzanych do powszechnego użytku. Kolejnym etapem spotkania były warsztaty prowadzone przez doktora i pracownika IBM Pawła Jasionowskiego. W trakcie zajęć doktoranci zgłębili zasady działania oprogramowania IBM Watson Analytics oraz dowiedzieli się w jakich obszarach naukowych może on być stosowany.
Kolejnym etapem #iSMU będzie prowadzenie badań nad zgłoszonymi problemami. Całe przedsięwzięcie zakończy międzynarodowa konferencja, podczas której uczestnicy będą mieli okazję podzielić się uzyskanymi wynikami.

iSMU-1JPG_dcnsn2.jpgiSMU-2JPG_f3nh33.jpg

iSMU-3JPG_hkp8b5.jpgiSMU-4JPG_lds7dt.jpg


data utworzenia/modyfikacji: 18 luty 2016 o 20:16:26

słowa kluczowe: