Uniwersytet Wrocławski

Instytut Politologii

Zakład Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > 9 Konferencja CEECOM  Media and Communication studies: bridging disciplines, bridging countries

9 Konferencja CEECOM  Media and Communication studies: bridging disciplines, bridging countries

logo-ceecom2016_myn6mf.jpgzdjecie-Tartu-1_teb8ft.jpgzdjecie-Tartu-2_t7gdwu.jpg


9 Konferencja CEECOM

Media and Communication studies: bridging disciplines, bridging countries

Tartu (Estonia), 16-18 czerwiec 2016 r.


Kolejna 9 Konferencja CEECOM na temat Media and Communication studies: bridging disciplines, bridging countries odbyła się w czerwcu 2016 r. w Tartu w Estonii. Wzięli w niej udział badacze z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy mieli okazję zaprezentować wyniki swoich badań nie tylko w dziedzinie nauk o mediach, ale także innych, pokrewnych nauk. Celem tegorocznej konferencji było wskazanie na możliwość zaistnienia dialogu między badaczami z różnych obszarów studiów, a tym samym zwrócenie uwagi na wzrost roli interdyscyplinarności w prowadzonych współcześnie analizach. Przedstawiciele polskich uczelni, w tym Uniwersytetu Wrocławskiego stanowili największą grupę osób, które dotarły do Tartu (przeszło na 60 uczestników, którzy dojechali).  

 

16 czerwca

Pracownicy Zakładu Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa mieli okazję spotkać się już 15 czerwca podczas wspólnego rejsu wikingowską zabytkową barką „Jõmmu” po jeziorze Peipsi. Wielogodzinna wycieczka dała możliwość na wstępną wymianę poglądów jeszcze przed rozpoczęciem konferencji, a także pozwoliła na zapoznanie się z historią regionu. Uwaga naukowców koncentrowała się zwłaszcza na dwóch tematach, to jest badaniami mediów i komunikowania w Europie Środkowo-Wschodniej oraz analizie mediów w tym regionie. To spotkanie zakończyło się wspólną kolacją na statku i okazało się wstępem do rozpoczynającej się następnego dnia konferencji .

zdjecie-Tartu-3_67lh7d.jpgzdjecie-Tartu-4_yn4rmb.jpgzdjecie-Tartu-5_gs57nt.jpg
     Radzić sobie trzeba w każdej sytuacj...

zdjecie-Tartu-7_nssz6c.jpg zdjecie-Tartu-7_nssz6c.jpgzdjecie-Tartu-8_evglmn.jpgzdjecie-Tartu-9_pg34de.jpg

Debata nad przyszłymi   projektami badawczymi w Europie Środowo-Wschodniej.

Organizatorzy kładli szczególny nacisk na jak najszerszą wymianę opinii, nie tylko w czasie oficjalnych spotkań, ale również tych o charakterze towarzyskim. Właśnie w takiej atmosferze przebiegało otwarcie konferencji w centrum naukowym AHHAA w Tartu. Gości powitała prof. Halliki Harro-Loit, dyrektorka Instytutu Studiów Społecznych i przewodnicząca konferencji. Znajdujące się w centrum AHHAA urządzenia znakomicie wpisywały się w ideę spotkania. Pokazywały bowiem jak nowe technologie, również te medialne, mogą być wykorzystywane w nauce.


17 czerwca  

Pierwszy dzień obrad konferencji składał się z 2 sesji plenarnych i 11 panelowych. Tematyka na nich przedstawiana ogniskowała wokół wpływu polityki i ekonomii na media oraz całe systemy medialne w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Oddziaływanie tych czynników musi być brane pod uwagę również przez naukowców w ich badaniach, czemu był poświęcony wykład profesor Epp Lauk (University of Jyväskylä) pt. “Questions to be asked: Paths of media research in Eastern and Central Europe”, ale także Petera Toropa (University of Tartu) w wystąpieniu “Methodological translatability and transdisciplinary media research”.

       Innymi tematami, ważnymi również z perspektywy obszaru Europy Środkowej i Wschodniej to wpływ konfliktów zbrojnych, migracji i nowych technologii na procesy komunikacyjne. W panelu „Conflicts-Business” zaprezentowali się Róża Smolak i Waldemar Sobera - doktoranci z ZKSiD.   Przedstawili oni wyniki swoich badań dotyczących sposobu komunikowania o zagrożeniach asymetrycznych (szczególnie zamachów terrorystycznych w Paryżu z listopada 2015 roku) w referacie ,,Communicating about the asymmetrical threats in Germany, Great Britain, Poland and Russia. Coverage of the terrorist attacks in Paris – a case study”.

zdjecie-Tartu-10_37u563.jpg

Róża Smolak i Waldemar Sobera podczas prezentacji.

W tym samym panelu wystąpił również dawny doktorant z ZKSiD – dr Bartłomiej Łódzki (DSW we Wrocławiu), który   zaprezentował możliwości badania nowych mediów i tak zwanej BIG DATA - ,,Traditional media′s activity in Social Network Sitesduring 2014 European Election in Poland ­ practical usage of internet research tool”.

Dzień zamknęła promocja książki Democracy and Media in Central and Eastern Europe 25 Years On opublikowana pod redakcją prof. Bogusławy Dobek-Ostrowskiej i dra Michała Głowackiego. Zostały w niej zamieszczone najlepsze teksty oparte na wystąpieniach przedstawionych podczas 7 Konferencji CEECOM w 2014 roku we Wrocławiu. Redaktorzy tomu wskazali na ważność dzielenia się badaczy z Europy Środkowej i Wschodniej swoimi badaniami ze światem. Jest to możliwe między innymi dzięki zamieszczaniu artykułów naukowych na łamach wybranych czasopism. Jedną z takich publikacji jest oficjalne czasopismo Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej Central European Journal of Communication, którego działalność została zaprezentowana przez redaktorów periodyka. Prof. Bogusława Dobek-Ostrowska i dr Michał Głowacki zaprosili zgromadzonych naukowców do publikowania swoich prac w najnowszym numerze pisma. Wskazano także na znaczenie konferencji CEECOM, odbywających się od 2008 r., dla integracji i wspierania badań w tym rejonie Europy.

zdjecie-Tartu-11_aybg3z.jpg

Bogusława Dobek-Ostrowska, Michał Głowacki i Aukse Balcytiene podczas prezentacji na temat 9 lat konferencji CEECOM

Podczas tej sesji miało miejsce ważne dla naszego Zakładu wydarzenie. Prof. Dobek - Ostrowska została wyróżniona nagrodą „Newskaja Premia” przez Uniwersytet w Sankt Petersburgu. Otrzymała dyplom oraz medal za dotychczasowe osiągnięcia naukowe oraz wspieranie międzynarodowej współpracy w prowadzeniu badań medioznawczych.

 

18 czerwca

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od sesji plenarnej, podczas której prof. Bogusława Dobek - Ostrowska przedstawiła autorską koncepcję systemów medialnych Europy Środkowej i Wschodniej ,,25 years after communism: Four models of media and politics in Central and Eastern Europe“. Opiera się ona na obiektywnych indeksach i wskaźnikach - między innymi Press Freedom Index czy Democracy Index.


zdjecie-Tartu-12_nchg9w.jpg


Prof. Bogusława Dobek-Ostrowska

     Sesje panelowe były ściśle związane z nowymi technologiami oraz zjawiskami, z którymi muszą zmierzyć się badacze mediów. Dotyczyły zarządzania mediami oraz wykorzystywaniu mediów społecznościowych jako pola badawczego, wpływającego na procesy polityczne. W czasie ostatniego dnia swoje wystąpienia miało dwóch pracowników oraz trzech doktorantów z ZKSiD. Dr Michał Jacuński odniósł się do rozwoju tak zwanej e-demokracji w Polsce w wystąpieniu ,,Developments of e­democracy in Poland: limitations and challenges”. Dr Michał Kuś w referacie pt. ,,European Journalism Observatory migration crisis study – how the short research can hit media agenda” zaprezentował   badania przeprowadzone wraz z dr Adamem Szynolem z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Wskazał on na zainteresowanie w wielu europejskich mediach wynikami analiz zrealizowanych w ramach projektu Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego.


zdjecie-Tartu-13_4pdv7r.jpgzdjecie-Tartu-14_37977f.jpg

Dr Michał Jacuński                                                                                               Dr Michał Kuś              

   zdjecie-Tartu-15_y3n9al.jpg  zdjecie-Tartu-16_czrh6p.jpg

Jacek Nożewski                                                                                                                                                Sandra Wolna i Julia Trzcińska 

Doktorantki Sandra Wolna i Julia Trzcińska w referacie ,,Activity of the Republic of Poland embassies on the Internet” przedstawiły efekty swoich badań dotyczących aktywności polskich ambasad w internecie. Mgr Jacek Nożewski omówił kwestie dotyczące kształtowania się roli liderów opinii w wybranych mediach społecznościowych   „News activity of professional and non­-professional social media users in Poland. Comparative perspective”. Zaprezentował otrzymane wyniki w oparciu o wykorzystanie metody analizy sieciowej.

      Po sesjach panelowych i plenarnych, część uczestników konferencji wybrała się na pieszą wycieczkę po estońskich bagnach, poznając florę torfowisk i ich historię. Było to bardzo interesujące przeżycie, ponieważ wszyscy musieli ubrać specjalne płaszcze (chroniące przed komarami) oraz buty, przypominające rakiety śnieżne. Nie uchroniły one przed zamoczeniem butów, czy spektakularnymi upadkami, co dodatkowo powodowało salwy śmiechu wszystkich uczestników. Widoki, których doświadczyliśmy na wielokilometrowym obszarze bagien, były niepowtarzalne i zostaną w pamięci na bardzo długo.

zdjecie-Tartu-17_dp4wey.jpgzdjecie-Tartu-18_kaatmn.jpg

Obuwie niezbędne do pokonania bagien -  Róża i Waldek - odważni uczestnicy wyprawy

Oficjalne zakończenie konferencji odbyło się w klimatycznej restauracji, a ostatnim rozmowom towarzyszyła muzyka lokalnego zespołu prezentującego covery znanych piosenek w całkowicie nowej odsłonie.

Następna jubileuszowa 10 Konferencja CEECOM odbędzie się w Ljubljanie w Słowenii (15-17 czerwca 2017 r.)
data utworzenia/modyfikacji: 30 czerwiec 2016 o 18:05:02

słowa kluczowe: