Znajdujesz się w: Strona główna > Konferencje > Zmiana w dziennikarstwie. Profesjonalizm i kultura dziennikarska w Polsce
Zmiana w dziennikarstwie. Profesjonalizm i kultura dziennikarska w Polsce
W dniu 5 grudnia 2012 r. w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Zmiana w dziennikarstwie. Profesjonalizm i kultura dziennikarska w Polsce”. Głównym organizatorem Konferencji był Uniwersytet Warszawski- Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Na konferencji poświęconej kondycji i przyszłość dziennikarstwa w Polsce przedstawiono wyniki badań empirycznych przeprowadzonych w ramach prestiżowego, międzynarodowego projektu ”Journalism in Change„. Pierwszy w Polsce tak szeroko zakrojony projekt naukowy poświęcony dziennikarzom, obejmuje badania ilościowe i jakościowe. Uczestnicy konferencji zapoznali się również z wynikami badań międzynarodowego projektu MediaAcT. W projekcie poświęconym odpowiedzialności i przejrzystości mediów bierze udział 12 krajów europejskich, w tym Polska, oraz dwa kraje ze świata arabskiego.
Oprócz prezentacji wyników innowacyjnych badań nad środowiskiem dziennikarskim w Polsce, zgromadzeni goście mieli niezwykłą okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego prof. dr. Jane Leftwich Curry z Santa Clara University California. Badaczka mediów z USA, wspominała swoje prekursorskie badania z lat 60. i 70. XX w. nad środowiskiem dziennikarskim w Polsce i związane z nimi trudności.
W czasie dwóch sesji dyskusyjnych uczestnicy konferencji rozważali jaką rolę pełni Facebook w zawodzie dziennikarza? Jak radzą sobie dziennikarze z nowymi technologiami? oraz jak presja polityczna i ekonomiczna, której podlegają dziennikarze wpływa na ich zawód?
Należy podkreślić, iż ogromną zaletą warszawskiej konferencji było spotkanie i dialog pomiędzy badaczami mediów, menedżerami instytucji medialnych m.in. : K. Luft z RRRiT, K. Fijałek- Interia. pl, J. Gugała- Telewizja Polsat, W. Każnierczak- PAP, L. Parell- Polskie Radio Gdańsk, P. Radziszewski TVP1 oraz znanymi dziennikarzami mediów publicznych i prywatnych takimi jak: M. Wierzyński z TVN, K. Dąbrowa z Programu 1 Polskiego Radia, K. Kaczorowska- „Polska Gazeta Wrocławska”, P. Malinowski- Akademickie Radio Kampus, K. Piasecki- RMF FM, Ł. Warzecha- „Fakt”. Debata poświęcona zmianom w dziennikarstwie i kryzysie w mediach pozwoliła bliżej przyjrzeć się tym problemom z różnych stanowisk i zupełnie odmiennych perspektyw.
Więcej informacji w artykule „Dziennikarze w zwierciadle” naszej koleżanki A. Paluch na stronie internetowej:
http://fakty.interia.pl/polska/news/dziennikarze-w-zwierciadle,1870923,3
oraz na stronie Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego (EJO): http://www.facebook.com/#!/pl.EJO.ch
Relacja z konferencji na stronie internetowej PTKS oraz portalu społecznościowym Facebook: http://www.facebook.com/#!/cejcptks,