Znajdujesz się w: Strona główna > Konferencje > "Komunikologia i politologia. Razem czy osobno?" 18 lat naszego Zakładu w Instytucie Politologii

DSC03534JPG_wwu5kk.jpgDSC03611JPG_pl5lct.jpgDSC03654JPG_k8kuez.jpgDSC03706JPG_8w76u6.jpgDSC03717JPG_wz5pd4.jpg

Osiemnastolecie Zakładu Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa stało się dobrym powodem, aby przyjrzeć się roli, jaką ośrodek odgrywa w polskim i europejskim środowisku naukowym, jego dorobkowi, a także – by zastanowić się nad przydatnością badań medioznawczych i komunikologicznych dla politologii. Podczas konferencji, która odbyła się 23 stycznia 2015 roku w Instytucie Politologii UWr, zaprezentowano projekty międzynarodowe, w które zaangażowani byli pracownicy i współpracownicy Zakładu oraz ich indywidualne badania. Część konferencji miała charakter panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli innych zakładów działających w ramach IP UWr.

Konferencję otworzył prof. dr. hab. Robert Alberski, dyrektor Instytutu Politologii. Kierująca ZKSiDz prof. dr hab. Bogusława Dobek-Ostrowska, przedstawiła historię oraz dorobek Zakładu. Następnie dokonano prezentacji projektów międzynarodowych, w które zaangażowani byli pracownicy i współpracownicy Zakładu, a wśród nich:

- Media Accountability and Transparency in Europe (MediaAct),

- Journalism in Change. Journalistic culture in Poland, Russia and Sweden,

- Media in transition in Latvia, Poland, Russia and Ukraine,

- Symbiotic leader-media relations? Exploring interaction between prime ministers and the media in Finland, Lithuania, Poland and Sweden,

- EJO -Europejskie Obserwatorium Dziennikarskie.

Następnie pracownicy Zakładu mieli okazję zaprezentować swoje indywidualne badania nad komunikowaniem i mediami. Wśród prezentowanych zagadnień znalazły się:

- Medialne przekazy biograficzne i ich współczesne pole gatunkowe, prof. dr hab. Janina Fras,

- Media lokalne i ich znaczenie dla polityki, dr hab. Lucyna Szot oraz mgr Waldemar Sobera,

- Misja publiczna – wskazówki UE a casus Polski, dr Maria Gmerek,

- Rozwój sieciowego komunikowania politycznego w perspektywie badań longitudinalnych dr Michał Jacuński i mgr Paweł Baranowski.

Panel dyskusyjny był zwieńczeniem wydarzenia. Udział w nim wzięli kierownicy i przedstawiciele innych zakładów działających w ramach Instytutu Politologii UWr. Dyskusję prowadził prof. dr hab. Kazimierz Dziubka (Zakład Społeczeństwa Obywatelskiego). W panelu uczestniczyli również: prof. dr hab. Teresa Łoś-Nowak (Zakład Międzynarodowych Stosunków Politycznych), prof. dr hab. Andrzej Jabłoński (Zakład Teorii Polityki), dr hab. Lucyna Szot, prof. dr hab. Janina Fras, prof. dr hab. Robert Wiszniowski (Zakład Systemów Politycznych i Administracyjnych), prof. dr hab. Bogusława Dobek-Ostrowska. Do dyskusji przyłączyli się również goście konferencji, a wśród nich: dr Eugeniusz Młyniec (Zakład Teorii Polityki), prof. dr hab. Dariusz Skrzypiński (Zakład Badań Aktywności Politycznej).

Konferencja podsumowała dorobek naukowy badaczy związanych z ZKSiDz oraz zaprezentowała jak szeroki jest wachlarz zainteresowań badawczych pracowników Zakładu zarówno w przypadku badań indywidualnych, jak i realizowanych w ramach projektów międzynarodowych. Pytanie, czy politologia i komunikologia powinny funkcjonować razem, czy osobno pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. To, czy dziedziny wiedzy będą się wspierały, czy wzajemnie sobie szkodziły, zależy od indywidualnego podejścia badawczego i odpowiedniego ukierunkowania zespołów naukowych do kooperacji oraz wymiany myśli, poglądów i metod badawczych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji:

DSC03534JPG_wwu5kk.jpg DSC03611JPG_pl5lct.jpgDSC03654JPG_k8kuez.jpgDSC03706JPG_8w76u6.jpgDSC03717JPG_wz5pd4.jpg

data utworzenia/modyfikacji: 18 luty 2016 o 15:42:49