Uniwersytet Wrocławski

Instytut Politologii

Zakład Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Dokąd zmierza Wenezuela? Świat Cháveza i Maduro dzisiaj. Relacja naocznego świadka

Dokąd zmierza Wenezuela? Świat Cháveza i Maduro dzisiaj. Relacja naocznego świadka

Zobacz też:

https://cronica.uno/eleccion-parlamentaria-abrio-camino-transicion-polonia-30-anos/amp/?__twitter_impression=true


Uniwersytet Katolicki Andres Bello w Caracas zorganizował w listopadzie 2019 r. seminaria poświęcone przejściu do demokracji. Zaproszono badaczy z krajów, w których ten proces się udał. Po analizie casusu NRD, przyszedł czas na Polskę. Ponieważ zajmowałam się w latach 1990tych problematyką demokratyzacji, zostałam odnaleziona i zaproszona do stolicy Wenezueli. Krótki pobyt pozwolił mi zobaczyć miejsca i przeżyć sytuacje, które tak bardzo różnią się od tego, co mamy w Polsce. Oto kilka moich refleksji.

 

Ze względów bezpieczeństwa, ludzie w Wenezueli przemieszczają się samochodami z szybami kuloodpornymi i natychmiast po wejściu do auta blokują drzwi, aby nie można było ich otworzyć z zewnątrz. W drodze z lotniska rzuciły mi się w oczy mury do 3-4 m wysokości wykończone drutami kolczastymi podłączonymi do prądu. Początkowo myślałam, że to więzienie. Ale ile więzień może być w jednym mieście? Szybko mi wyjaśniono, że obecnie każdy dom jest otoczony takimi murami ze względów bezpieczeństwa. Dlaczego tak się dzieje? 

 

Miliony Wenezuelczyków żyją w nędzy i głodzie w favelach, w domach przyczepionych do skał, bez wody i prądu. Są niepoliczeni,   nie ujęci w żadnych oficjalnych statystykach, bez dowodów osobistych, bez jakiejkolwiek opieki medycznej. Jak można się domyślać, śmiertelność jest tam bardzo wysoka. Ci ludzie są w stanie zaatakować i zabić tych, co posiadają choć trochę więcej od nich, aby mieć na jedzenie dla rodziny. Dlatego ci, co mają więcej, izolują się od tych, co nie mają nic, i zabezpieczają się przed atakami z ich strony.

 

Obok czynnika ekonomicznego - skrajnej biedy, która generuje patologię i niebezpieczeństwo, drugim czynnikiem  posuwającym Wenezuelę w przepaść jest czynnik polityczny - autorytaryzm. Maduro kontroluje kraj bezwzględnie. Wszędzie obecna jest policja, gwardia narodowa, wojsko.  Kontrolują każdy zakątek kraju. Strzelają i zabijają opozycjonistów, każdego, kto się sprzeciwia władzy. W czasie mojego pobytu, doszło do wielkiej manifestacji przeciwników Maduro.  Na ulice weszły tysiące ludzi. Po raz pierwszy od początku tego ostrego konfliktu,   nikt do nich nie strzelał i nikt nie zginał.

 

Europejczykowi trudno to zrozumieć. Trudno też przewidzieć dokąd zmierza Wenezuela. Domy-bogaczy-Mury-z-drutami-koczastymi-podlaczonymi--do-pradu_25b7kn.jpg IMG_20191114_100340_55ps94.jpg

Domy bogatych otoczone murami i drutami kolczastymi  podłączonymi do prądu… a w środku posesji basen.

   

 1_8m37kr.jpg 17_b2kf82.jpg

Po wykładzie nt. przejścia Polski do demokracji na Uniwerstyecie Katolickim Andres Bello5 grudnia 2019 roku pod patronatem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się wykład prof. Bogusławy Dobek-Ostrowskiej, która podzieliła się swoimi refleksjami ze studentami i pracownikami Instytutu.


data utworzenia/modyfikacji: 02 styczeń 2020 o 13:10:34

słowa kluczowe: